Deklaracja dostępności 2025
Deklaracja dostępności
Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony zcemip.szczecin.pl.
- Data publikacji strony internetowej:12 sierpnia 2012 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:23 marca 2019 r.
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- W kilku filmach udostępnionych na stronie nie ma transkrypcji tekstowej – filmy zostały opublikowane przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych;
- Zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości, redaktorzy starają się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio w serwisie. Niektóre zamieszczone tam informacje występują w postaci skanów z uwagi na charakter informacji, jaki jest niezbędny do ich opublikowania.
- Może zdarzyć się sytuacja, że dla obrazu nie zostanie zapewniona alternatywa w postaci tekstu, a tabele nie będą zawierały tytułów i opisów.
- W starszych dokurmentach może zdarzyć się niehierarchiczna struktura treści.
- Strona nie zapewnia pełnej responsywności, zmiany kontrastu oraz kontrolowania wielkości czcionki. Administrator strony deklaruje wymianę do końca maja 2025r. systemu CMS dostarczającego treść w sposób dostępony zgodny z zasadami postrzegalności.
- Odnośniki do serwisów zewnętrznych otwierają się w nowych oknach. Odnośniki do stron wewnętrznych otwierają się w tym samym oknie, poza przypadkiem dokumentów pdf otwieranych w nowej zakładce ze względu na ich czytelność.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji: 31 marca 2021 roku
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 25 marca 2025roku.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej
Na koniec pierwszego półrocza 2025r. planowana jest pełna modernizacja strony. Podczas przebudowy zamierzamy zlikwidować wszystkie błędy dostępności cyfrowej o których mowa powyżej.
Skróty klawiszowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. Serwis nie zawiera skrótów klawiaturowych, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury jak i myszki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Wiesława Wieczerzaka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie 91 44 20 933.
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Zgłaszając takie żądanie należy podać:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Odpowiedź na zgłoszenie następuje najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa placówki:
- Elżbieta Moskal — Dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej,
- Adres: ul. Hoża 6, 71-699 Szczecin,
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskej i Politechnicznej w Szczecinie ul. Hoża 6
Do budynku głównego prowadzą 3 wejścia. Dla gości przeznaczone jest wejście A widące bezpośrednio od bramy wejściowej od ul. Boguumińskiej.
Recepcja budynku głównego znajduje się bezpośrednio po lewej stronie od wejścia. W budynku warsztatów szkolnych położonych na lewo od bramki wejściowej recepcja znajduje się na prawo od wejścia do budynku warsztatów.
Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze. Do części korytarza tylko w budynku warsztatów szkolnych prowadzą schody, które można pokonać za pomocą platformy schodowej. W budynku nie ma windy.
Wszystkie schody wyposażone są w poręcze. Stopnie schodów nie są oznaczone kontrastowymi pasami.
Budynki placówki niedostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść - za zgodą dyrektora - z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Placówka posiada monitorowany parking dostępny dla pracowników i goście, jednak na parkimgu nie wydzielono specjalnych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Placówka zapewnia obsługę z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się poprzez:
- korzystanie z poczty elektronicznej,
- przesyłanie wiadomości z wykorzystaniem komunikatorów internetowych,
- wiadomości SMS oraz MMS.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W placówce nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.